niedziela, 21 czerwca 2009

Czyn niedozwolony

Odpowiedzialność sprawców szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym (solidarna) (art. 441 kc).

Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna (solidarność bierna).

I. Przesłanki współodpowiedzialności:

  1. kilka osób odpowiedzialnych z czynów niedozwolonych (zarówno współodpowiedzialność za to samo zdarzenie i na tej samej podstawie prawnej np.: posiadacze pojazdu, osoby wspólnie zajmujące pomieszczenie, z których wyrzucono przedmiot; jak i na równych podstawach i w związku z różnymi zdarzeniami, np.: kierowca, posiadacza auta i Skarb Państwa w wypadku samochodowym – pierwszy na zasadzie winy, drugi ryzyka, trzeci za zły stan nawierzchni);
  2. jedna szkoda (niepodzielna) np. kierowca auta i właściciel – nie da się podzielić stosunkowo szkody;
  3. adekwatny związek przyczynowy między zdarzeniem (zdarzeniami) a szkodą (szkodami);

II. Roszczenie(a) sprawcy:

  1. Współsprawca (dłużnik solidarny) ma roszczenie regresowe do pozostałych współsprawców – stosunkowo do przyczynienia się do powstania szkody.
  2. Sposób ustalenia roszczeń: wg ogólnej reguły – wszelkie okoliczności sprawy + stopień winy + stopień przyczynienia się;

III. Odpowiedzialność za czyn O3

(Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.):

odpowiedzialny może żądać od bezpośredniego sprawy szkody zwrotu odszkodowania w pełnej wysokości (regres).

Przepisy:

  • Art. 441. 
  • § 1. 
  • Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna.
  • Jeżeli szkoda była wynikiem działania lub zaniechania kilku osób, ten, kto szkodę naprawił, może żądać od pozostałych zwrotu odpowiedniej części zależnie od okoliczności, a zwłaszcza od winy danej osoby oraz od stopnia, w jakim przyczyniła się do powstania szkody.
  • Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.
  • Przedawnienie = Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat 3 od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
  • Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat 20 od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
  • W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat 3 od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
  • Przedawnienie roszczeń osoby małoletniej o naprawienie szkody na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat 2 od uzyskania przez nią pełnoletniości.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl