niedziela, 21 czerwca 2009

Niemożność świadczenia

Niemożliwość świadczenia pierwotna i następcza.

Pierwotna niemożliwość świadczenia = Świadczenie było obiektywnie (dla każdej osoby, nie tylko dla D) niemożliwe już w chwili powstania zobowiązania.

Subiektywna niemożliwość spełnienia świadczenia (tylko dla D) nie podważa zobowiązania.

Konsekwencje = um. jest nieważna (nieważność bezwzględna, z mocy prawa) + culpa in contrahendo =

Strona, która w chwili zawarcia um. wiedziała o niemożliwości świadczenia, a drugiej strony z błędu nie wyprowadziła, obowiązana jest do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o niemożliwości świadczenia.

Następcza niemożliwość świadczenia = szczególny przypadek niewykonania zobowiązania.

Konsekwencje = zależą od tego, czy dłużnik za niemożność odpowiada:

  • Jeżeli D. nie odpowiada = zobowiązanie wygasa.
  • Jeżeli D. odpowiada = W. może, według swego wyboru, żądać naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania, albo odstąpić od umowy.

Jeżeli przedmiotem świadczenia była rzecz, która po powstaniu zobowiązania została zbyta, utracona lub uszkodzona = D. ma obowiązek wydać surogaty świadczenia.

Przy świadczeniach wzajemnych:

  • Jeżeli niemożliwe stało się 1 ze świadczeń wzajemnych + żadna ze stron nie ponosi odp. = strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
  • Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo = strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże 2 strona może od um. odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe.

Przy świadczeniach w zobowiązaniach przemiennych:

  • przy niemożności pierwotnej dopiero niemożliwość wszystkich świadczeń alternatywnych powoduje nieważność zobowiązania.
  • przy niemożliwości następczej + D. dłużnik odp. = miejsce świadczenia pierwotnego zastępuje odszkodowanie.
  • przy niemożliwości następczej + D. dłużnik nie odp. = obowiązek świadczenia wygasa.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl