niedziela, 21 czerwca 2009

Hipoteka kaucyjna

Hipoteka = w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.

Hipoteka kaucyjna = zabezpiecza wierzytelności o wysokości nieustalonej do oznaczonej sumy najwyższej. Hipoteka zwykła = zabezpiecza wierzytelności o wysokości z góry ustalonej = znane w chwili ustanawiania hipoteki.

  • ograniczone pr. rzeczowe,
  • prawo akcesoryjne = ściśle związana z oznaczoną wierzytelnością, którą zabezpiecza,
  • powstaje z chwilą wpisu do KW (wyjątek h. ustawowa)
  • obciążenie nie pozbawia właściciela możliwości rozporządzania nieruchomością,

Przedmiot zabezpieczenia hipoteką kaucyjną:

  1. wierzytelności o wysokości nieustalonej do oznaczonej sumy najwyższej.
  2. istniejące lub mogące powstać wierzytelności z określonego stosunku prawnego (wierzytelności przyszłe ale określone) albo roszczenia związane z wierzytelnością hipoteczną, lecz nieobjęte z mocy ustawy hipoteką zwykłą.
  3. wierzytelności z dokumentów zbywalnych przez indos, chociażby wysokość wierzytelności była z góry ustalona.
  4. hipoteka na hipotece = wierzytelność hipoteczna zabezpieczona hipoteką kaucyjną może być przedmiotem hipoteki kaucyjnej, chyba że jest ona wierzytelnością warunkową albo mogącą powstać dopiero w przyszłości.

Hipoteka zabezpiecza tylko wierzytelności pieniężne i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej. Jeżeli wierzytelność zgodnie z prawem została wyrażona w innym pieniądzu niż pieniądz polski, hipotekę wyraża się w tym innym pieniądzu.

Wierzytelność musi zatem być:

  1. oznaczona,
  2. pieniężna,
  3. nieprzedawniona (art. 77.3 UKWiH).

Wierzytelność może być:

  1. przyszła,
  2. warunkowa.

Przedmiot hipoteki kaucyjnej:

  1. własność,
  2. użytkowanie wieczyste,
  3. własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu,
  4. wierzytelność zabezpieczona hipoteką (subintabulat),
  5. udział we własności bądź użytkowaniu wieczystym (współwłasność ułamkową) – nie można obciążyć hipoteką udziału objętego współwłasnością łączną. Hipotekę można ustanowić tylko na całości udziału we współwłasności ułamkowej, a nie na części tego udziału.

Powstanie hipoteki kaucyjnej – hipoteka kaucyjna powstaje z chwilą wpisu do KW (wpis ma charakter konstytutywny), chyba że jest to hipoteka ustawowa, która powstaje ex lege, a wpis ma charakter deklaratoryjny.

Od powstania hipoteki kaucyjnej należy odróżnić ustanowienie hipoteki kaucyjnej. Z ustanowieniem mamy do czynienia z chwilą złożenia oświadczenia woli uprawnionego (najczęściej właściciela) o ustanowieniu hipoteki. Oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki nie powoduje jednak jej powstania.

Hipoteka kaucyjna może być:

  • hipoteką kaucyjną umowną, która powstała z um.,
  • hipoteką kaucyjną przymusową, która powstała na podstawie nieprawomocnego orzeczenia, tymczasowego zarządzenia sądu, postanowienia prokuratora, albo nieostatecznej decyzji,
  • hipoteką kaucyjną łączną umową
  • hipoteką kaucyjną łączną przymusową

Wygasa wskutek:

  • wygaśnięcia wierzytelności którą zabezpiecza (najczęściej),
  • zrzeczenia się przez wierzyciela hipotecznego (zgody na wykreślenie),
  • upływu terminu w razie zastrzeżenia terminu,
  • konfuzja,
  • wywłaszczenia,
  • z upływem 10 lat od wykreślenia hipoteki z kw bez podstawy prawnej.

Domniemanie prawne związane z wpisem hipoteki kaucyjnej do KW nie obejmuje wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, w przeciwieństwie do hipoteki zwykłej przy której domniemanie z wpisu hipoteki obejmuje istnienie zabezpieczonej wierzytelności.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl