Nabycie nieruch. i ruchom. w drodze zasiedzenia (art. 172 Kodeksu cywilnego)
Zasiedzenie = sposób nabycia własności wskutek pozostawania rzeczy w samoistnym posiadaniu osoby nie będącej właścicielem.
Funkcja = likwidowanie rozbieżności m. stanem faktycznym a prawnym.
zasiedzenie = Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie:
- 20 lat - jako posiadacz samoistny w dobrej wierze,
- 30 lat - jako posiadacz samoistny w złej wierze.
Rzecz ruchomą:
- 3 lata - jako posiadacz samoistny w dobrej wierze,
Zła wiara = nie ma zasiedzenie ruchomości lub dłuższy okres przy nieruchomości.
Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania = nowy posiadacz może do swojego czasu doliczyć czas posiadania poprzednika.
Przedmiotem zasiedzenia może być:
- własność rzeczy ruchomej,
- nieruchomości.
- udział we współwłasności.
- Działka – jako fizycznie wydzielona części nieruchomości,
- użytkowanie wieczyste (które wcześniej zostało ustanowione) jak i odrębnej własności budynków na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste (razem z nabyciem użytkowania wieczystego).
- nieruchomość lokalowa (pod warunkiem że wcześniej lokal był już wyodrębniony).
- Służebność (tylko gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia).
Zarówno w odniesieniu do nieruchomości jak i do rzeczy ruchomej zastosowanie znajdzie przepis, zgodnie z którym jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania obecny posiadacz może doliczyć do czasu przez który sam posiada czas posiadania swego poprzednika, przy czym przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku
W odniesieniu do nieruchomości należy pamiętać, że jeżeli poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony jedynie wtedy, gdy razem z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi trzydzieści lat.
W odniesieniu do rzeczy ruchomej poprzedni posiadacz musi być oczywiście przez cały czas (aż do przeniesienia posiadania) w dobrej wierze.
Zarówno do zasiedzenia nieruchomości jak i rzeczy ruchomej stosuje się odpowiednio przepisy o przedawnieniu.
Zasiedzenie następuje z upływem określonego terminu, bez konieczności wydania w tym względzie określonego orzeczenia. Ewentualne orzeczenie stwierdzające zasiedzenie ma jedynie charakter deklaratywny.
Nabycie własności w drodze zasiedzenia jest nabyciem pierwotnym – następuje bowiem niezależnie od prawa przysługującego poprzednikowi.
Należy jednak wskazać, że wraz z nabyciem własności w drodze zasiedzenia nie wygasają ograniczone prawa rzeczowe obciążające nieruchomość.
Linki sponsorowane
RADCA PRAWNY tel. 503-300-503 |