niedziela, 28 czerwca 2009

Umowa pożyczki

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.    
Um.: konsensualna, nieodpłatna (może jednak być zawarta pod tytułem odpłatnym), dwustronnie zobowiązująca, nie jest umową wzajemną – zwrot przedmiotu pożyczki nie stanowi ekwiwalentu świadczenia pożyczkodawcy.
Forma: brak wymagań. Jednakże um. pożyczki, której wartość przenosi 500 zł powinna być dla celów dowodowych, stwierdzona pismem – 720 § 2 k.c. (jeśli jest forma pisemna um. to wszystko inne, np. zmiany, wypowiedzenie, też na piśmie).

Prawa i obowiązki stron.

Dającego pożyczkę

1) Obowiązek dokonania wszelkich czynności niezbędnych do przeniesienia na własność biorącego przedmiotu pożyczki, w szczególności do wydania. Dowód wydania przedmiotu pożyczki obciąża pożyczkodawcę

2) Jeżeli termin wydania przedmiotu pożyczki nie został inaczej określony, znajdzie zastosowanie ogólna zasada spełnienia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania (445 k.c.)

3) Ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne wydanej rzeczy (724 k.c.), przy czym dający pożyczkę odpowiada za szkodę, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Jest zwolniony z odpowiedzialności, gdy biorący mógł z łatwością wadę zauważyć.

Biorącego pożyczkę

  1. roszczenie o wydanie przedmiotu pożyczki;
  2. jeżeli przedmiot pożyczki został przez niego odebrany, powinien go zwrócić w terminie umówionym, w razie nieoznaczenia terminu zwrotu znajduje zastosowanie art. 723 k.c., przewiduje zwrot w ciągu 6 tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę;
  3. obowiązek wcześniejszego zwrotu pożyczki powstaje wówczas, gdy dający pożyczkę stosownie do zasad ogólnych (458 k.c.) może żądać spełnienia świadczenia bez względu na zastrzeżony termin. Wiąże się to z niewypłacalnością biorącego pożyczkę oraz znacznym zmniejszeniem zabezpieczenia wierzytelności wskutek okoliczności, za które biorący pożyczkę ponosi odpowiedzialność.
  4. biorący pożyczkę może ją zwrócić w każdym czasie, niezależnie od tego, czy termin zwrotu został oznaczony czy też nie.

    Odstąpienie od um. = dający pożyczkę może odstąpić od um. i odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to nie przysługuje dającemu pożyczkę, jeżeli w chwili zawarcia um. o złym stanie majątkowym drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

    Przedawnienie: Roszczenia dającego pożyczkę o jej zwrot przedawnia się z upływem ogólnych terminów przedawnienia (art. 118 kc). Roszczenia biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki ulega przedawnieniu z upływem 6 miesięcy od chwili, gdy przedmiot ten miał być wydany (art. 722 kc).

    Linki sponsorowane

    RADCA PRAWNY
    Obsługa prawna firm

    tel. 503-300-503
    www.matysiak-radcaprawny.pl