niedziela, 21 czerwca 2009

Domniemanie z KW

Domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym (ustawa o księgach wieczystych i hipotece).

Domniemywa się, że prawo jawne z KW jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, równocześnie domniemywa się, że prawo wykreślone nie istnieje.

Domniemanie obejmuje ujawnione w księdze wieczystej prawa podmiotowe, prawa rzeczowe oraz prawa osobiste oraz roszczenia, domniemanie nie obejmuje informacji faktycznych opisanych dziale I KW.

Przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w KW nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania- oznacza to, że właścicielem nieruchomości wieczystoksięgowej jest osoba ujawniona w KW.

W razie niezgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym:

1) uzgodnienie treści KW z rzeczywistym stanem prawnym w postępowaniu przed sadem wieczystkosięgowym – stosuje się ten tryb wtedy kiedy niezgodność jest wynikiem nieujawnieni w KW faktu dalszego przeniesienia lub wygaśnięcia prawa wpisanego. Niezgodność powinna być wykazana orzeczenie sądu lub odpowiednimi dokumentami.

2) jeśli wpis do KW jest od początku niezgodny z rzeczywisty stanem prawnym, uzgodnienie treści księgi wieczystej wymaga wyrku sądowego zapadającego w postępowaniu procesowym.

  
 

W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w KW a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Sąd nakaże w wyroku sądowi wieczystoksięgowemu dokonanie odpowiedniego wpisu lub wykreślenie błędnego.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl