poniedziałek, 22 czerwca 2009

Zarząd rzeczą wspólną

Zarząd = dokonywanie wszelkich czynności o charakterze faktycznym lub prawnym dot. rzeczy, w zakresie jej utrzymywania, gospodarowania, rozporządzania.

Zasada = każdy ze współwłaścicieli jest zobowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

Ustawowy model zarządu rzeczą wspólną zakłada wspólne sprawowanie zarządu przez samych współwłaścicieli:

  1. do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli;
  2. w braku takiej zgody = współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej 50%, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli;
  3. do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli (wg wielkości udziałów);
  4. jeżeli większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną = każdy z pozostałych współwłaścicieli może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.

Zarząd umowny:

Powierzenie zarządu rzeczą wspólną określonemu zarządcy z grona współwłaścicieli lub O3 + umowne określenie zasad.

Zarządca jest uprawniony i zobowiązany do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Zarządca otrzymuje pełnomocnictwo w formie pisemnej ogólne dla czynności prawnych z zakresu zwykłego zarządu. Zazwyczaj nie udziela się pełnomocnictwa do czynności przekraczających zwykły zarząd, jednakże nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń.

Ustalenie sposobu wykonywania zarządu wymaga zgodnego oświadczenia woli wszystkich współwłaścicieli. Zawierana um. przekracza zakres zwykłego zarządu.

Zarząd sądowy:

Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.

Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu zarządca może wykonywać tylko za zgodą stron, a w jej braku - za zezwoleniem sądu Ustanowiony przez sąd zarządca zajętej nieruchomości obowiązany jest wykonywać czynności zwykłego zarządu.

W sprawach wynikających z zarządu nieruchomością zarządca może pozywać i być pozywany.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl