poniedziałek, 22 czerwca 2009

Rozwiązanie spółki cywilnej

Przyczyny:

  • upływ czasu, na jaki um. została zawarta;
  • wystąpienia innego zdarzenia, z którym umowa spółki wiąże skutek w postaci jej rozwiązania;
  • osiągnięcia celu gospodarczego, dla którego spółka została utworzona albo powstanie sytuacji, w której osiągnięcie celu gospodarczego stanie się niemożliwe

Jeżeli mimo istnienia przewidzianych w umowie powodów rozwiązania spółki trwa ona nadal za zgodą wszystkich wspólników, poczytuje się ją za przedłużoną na czas nie oznaczony (art. 873).

  • ogłoszenie upadłości jednego ze wspólników – z mocy prawa;
  • powstanie sytuacji, w której w spółce miałby pozostać tylko jeden wspólnik;
  • rozwiązanie spółki przez wspólników;
  • rozwiązanie spółki przez sąd – z ważnych powodów każdy wspólnik może domagać się rozwiązania spółki przez sąd. Wspólnik w celu zrealizowania tego uprawnienia wytacza powództwo przeciwko wszystkim pozostałym wspólnikom. Wyrok sądowy uwzględniający takie powództwo jest konstytutywny oraz skuteczny tylko na przyszłość (ex nunc).

Skutki rozwiązania:

  • Wspólność łączna przekształca się we wspólność w częściach ułamkowych. Kodeks cywilny nie określa wielkości udziałów poszczególnych wspólników. Nie jest w tym zakresie miarodajna wartości wkładów, ale ustalony w umowie spółki stosunek udziału w zyskach i stratach. W braku taki postanowień udziały wspólników są równe.
  • W pierwszej kolejności spłaca się długi. Z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki (a więc zgodnie z art. 871 – przytoczony poniżej). Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki.

Art. 871. § 1. Wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.

§ 2. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl