niedziela, 28 czerwca 2009

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane jest podtypem umowy o dzieło.

Jest umową rezultatu, konsensualną, odpłatną i wzajemną.

Strony = wykonawca i inwestor

Przedmiot = wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do:

  • dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu,
  • do odebrania obiektu
  • zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Forma: na piśmie (ad probationem).

Dokumentacja techniczna (w szczególności projekt) stanowi cześć składową um. W razie wątpliwości poczytuje się, iż wykonawca podjął się wszystkich robót objętych projektem stanowiącym część składową um.

Podwykonawstwo: !!!

Do zawarcia przez wykonawcę um. o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora.

Jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu um. z podwykonawcą nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń = uważa się, że wyraził zgodę.

Do zawarcia przez podwykonawcę um. z dalszym podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora i wykonawcy;

Forma um. podwykonawstwa = pisemna pod rygorem nieważności.

Zawierający um. z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy (nie można tej odp. wyłączyć umownie).

Odbiory częściowe = w braku odmiennego postanowienia um. inwestor obowiązany jest na żądanie wykonawcy przyjmować wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia.


 

-    obowiązkiem wykonawcy jest niezwłoczne powiadomienie inwestora, jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót.

-    jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie. Konieczną przesłanką ponoszenia odpowiedzialności przez wykonawcę jest protokolarne przekazanie terenu budowy. Inwestor jest zwolniony z odpowiedzialności.

-    ryzyko zniszczenia budynku – ogólna zasada – ryzyko to obciąża tego, kto sprawuje faktyczne władztwo nad obiektem, a więc wykonawcę. Wyjątek, gdy łącznie 2 przesłanki są spełnione:

(a)    wykonany obiekt uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu wskutek wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów, maszyn lub urządzeń albo wskutek wykonania robót według wskazówek inwestora,

(b)    wykonawca uprzedził inwestora o niebezpieczeństwie zniszczenia lub uszkodzenia obiektu albo jeżeli mimo zachowania należytej staranności nie mógł stwierdzić wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów, maszyn lub urządzeń.

W takiej wyjątkowej sytuacji ryzyko obciąża inwestora, a wykonawca może żądać umówionego wynagrodzenia lub jego odpowiedniej części – stosownie do zrealizowanych prac.

Odpowiednie stosowanie przepisów o umowie o dzieło w odniesieniu do:

(a)    skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu.

Art. 635. Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od um. odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

(b)    wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową.

Art. 636. § 1. Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od um. odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

§ 2. Jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może on w razie odstąpienia od um. lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła.

(c)    rękojmi za wady wykonanego obiektu,

Art. 637. § 1. Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów.

§ 2. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od um. odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dot. wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.

Art. 638. Jeżeli z artykułów poprzedzających nie wynika nic innego, do rękojmi za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży.

(d)    uprawnienia inwestora do odstąpienia od um. przed ukończeniem obiektu.

Art. 644. Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od um. odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl